NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC000EI20
MC68HC000EI20 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC000EI20
Brief Description
IC MPU M680X0 20MHZ 68PLCC
Datasheet Download
MC68HC000EI20.pdf
Availability of MC68HC000EI20
QUANTITY
MC68HC000EI20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC000EI20
Internal Part NumberEIS-MC68HC000EI20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2010
Standard Package18
SeriesM680x0
PackagingTube
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed20MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC000EI20
MC68HC000EI20 Details Description
Related parts for MC68HC000EI20
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
IC TXRX MULTIPROTOCOL 38-QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 6.9MM CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf