NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC908JL3CDW
MC68HC908JL3CDW picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC908JL3CDW
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
MC68HC908JL3CDW.pdf
Availability of MC68HC908JL3CDW
QUANTITY
MC68HC908JL3CDW Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC908JL3CDW
Internal Part NumberEIS-MC68HC908JL3CDW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC08
PackagingTube
Core ProcessorHC08
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsLED, LVD, POR, PWM
Number of I/O23
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.3 V
Data ConvertersA/D 12x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC908JL3CDW
MC68HC908JL3CDW Details Description
Related parts for MC68HC908JL3CDW
HEATSHRINK VFP876 1/16"X1000'BK datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
470UF 10V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf