NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC908LJ12CFU
MC68HC908LJ12CFU picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC908LJ12CFU
Brief Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 64QFP
Datasheet Download
MC68HC908LJ12CFU.pdf
Availability of MC68HC908LJ12CFU
QUANTITY
MC68HC908LJ12CFU Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC908LJ12CFU
Internal Part NumberEIS-MC68HC908LJ12CFU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC08
PackagingTray
Core ProcessorHC08
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivityIRSCI, SPI
PeripheralsLCD, LVD, POR, PWM
Number of I/O32
Program Memory Size12KB (12K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-QFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC908LJ12CFU
MC68HC908LJ12CFU Details Description
Related parts for MC68HC908LJ12CFU
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 4POS W/PINS datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE STRIP 30WITH HOUSING 120A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 INCAND T-2 SLDR datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MCU CARD EASY PRO V7 PIC18F87K22 datasheet.pdf
CP POWER RELAY 1 FORM A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 480MA 290 MOHM datasheet.pdf