NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68LC040FE25A
MC68LC040FE25A picture photo
Mfg. Part Number
MC68LC040FE25A
Brief Description
IC MPU M680X0 25MHZ 184CQFP
Datasheet Download
MC68LC040FE25A.pdf
Availability of MC68LC040FE25A
QUANTITY
MC68LC040FE25A Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68LC040FE25A
Internal Part NumberEIS-MC68LC040FE25A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2012
Standard Package24
PackagingTray
Core Processor68040
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case184-BCQFP
Supplier Device Package184-CQFP (31.3x31.3)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68LC040FE25A
MC68LC040FE25A Details Description
Related parts for MC68LC040FE25A
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0302 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
13 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 1.5A 190 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf