NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68M360ZQ25VLR2
MC68M360ZQ25VLR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68M360ZQ25VLR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68M360ZQ25VLR2.pdf
Availability of MC68M360ZQ25VLR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68M360ZQ25VLR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68M360ZQ25VLR2
Internal Part NumberEIS-MC68M360ZQ25VLR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68M360ZQ25VLR2
MC68M360ZQ25VLR2 Details Description
Related parts for MC68M360ZQ25VLR2
TRANS PNP 150V 0.6A TO92 datasheet.pdf
SCR 800V 110A TO-94C datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH HDR TRAY datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D4N-9E22 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf