NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68MH360RC33L
MC68MH360RC33L picture photo
Mfg. Part Number
MC68MH360RC33L
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 241PGA
Datasheet Download
MC68MH360RC33L.pdf
Availability of MC68MH360RC33L
QUANTITY
MC68MH360RC33L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68MH360RC33L
Internal Part NumberEIS-MC68MH360RC33L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC68302/MC68360 Devices 25/Apr/2014
Standard Package30
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case241-BEPGA
Supplier Device Package241-PGA (47.24x47.24)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68MH360RC33L
MC68MH360RC33L Details Description
Related parts for MC68MH360RC33L
IC MPU INTEL486 SX 25MHZ 160QFP datasheet.pdf
VARISTOR 459V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 2"X30' S VFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
TERMINAL AP FOR KSK 1/KSK 2 KRG datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPC3152 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf