NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7410VU400NE
MC7410VU400NE picture photo
Mfg. Part Number
MC7410VU400NE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 400MHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
MC7410VU400NE.pdf
Availability of MC7410VU400NE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC7410VU400NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7410VU400NE
Internal Part NumberEIS-MC7410VU400NE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7410VU400NE
MC7410VU400NE Details Description
Related parts for MC7410VU400NE
JUMPER-H1506TR/A2015G/H1504TR 3" datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 160V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 39 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf