NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7447AHX1167NB
MC7447AHX1167NB picture photo
Mfg. Part Number
MC7447AHX1167NB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 1.167GHZ 360BGA
Datasheet Download
MC7447AHX1167NB.pdf
Availability of MC7447AHX1167NB
QUANTITY
MC7447AHX1167NB Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7447AHX1167NB
Internal Part NumberEIS-MC7447AHX1167NB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.167GHZ
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7447AHX1167NB
MC7447AHX1167NB Details Description
Related parts for MC7447AHX1167NB
BASE RACEWAY PWR SML IVR10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC TX 27BIT SRL PROG 49DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 6A 24V datasheet.pdf