NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7447AVU733NB
MC7447AVU733NB picture photo
Mfg. Part Number
MC7447AVU733NB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 733MHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
MC7447AVU733NB.pdf
Availability of MC7447AVU733NB
QUANTITY
MC7447AVU733NB Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7447AVU733NB
Internal Part NumberEIS-MC7447AVU733NB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed733MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7447AVU733NB
MC7447AVU733NB Details Description
Related parts for MC7447AVU733NB
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf