NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7448HX1000LC
MC7448HX1000LC picture photo
Mfg. Part Number
MC7448HX1000LC
Brief Description
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 360FCCBGA
Datasheet Download
MC7448HX1000LC.pdf
Availability of MC7448HX1000LC
QUANTITY
MC7448HX1000LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7448HX1000LC
Internal Part NumberEIS-MC7448HX1000LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
USB-
Voltage - I/O1.5V, 1.8V, 2.5V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case360-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package360-FCCBGA (25x25)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7448HX1000LC
MC7448HX1000LC Details Description
Related parts for MC7448HX1000LC
CONN HEADER 22POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.12"L X 3.43"W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf