ON Semiconductor MC74AC240DW
MC74AC240DW picture photo
Mfg. Part Number
MC74AC240DW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
MC74AC240DW.pdf
Availability of MC74AC240DW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC74AC240DW Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74AC240DW
Internal Part NumberEIS-MC74AC240DW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74AC240DW
Related LinksMC74A, MC74AC240DW Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74AC240DW Details Description
Related parts for MC74AC240DW
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 39POS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf