ON Semiconductor MC74ACT240MELG
MC74ACT240MELG picture photo
Mfg. Part Number
MC74ACT240MELG
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DL 4-INPUT 20SOEIAJ
Datasheet Download
MC74ACT240MELG.pdf
Availability of MC74ACT240MELG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC74ACT240MELG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74ACT240MELG
Internal Part NumberEIS-MC74ACT240MELG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2011
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device PackageSOEIAJ-20
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74ACT240MELG
Related LinksMC74ACT, MC74ACT240MELG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74ACT240MELG Details Description
Related parts for MC74ACT240MELG
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 75 MM datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-36V 10A datasheet.pdf