ON Semiconductor MC74ACT240MELG
MC74ACT240MELG picture photo
Mfg. Part Number
MC74ACT240MELG
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DL 4-INPUT 20SOEIAJ
Datasheet Download
MC74ACT240MELG.pdf
Availability of MC74ACT240MELG
QUANTITY
MC74ACT240MELG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74ACT240MELG
Internal Part NumberEIS-MC74ACT240MELG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2011
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device PackageSOEIAJ-20
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74ACT240MELG
Related LinksMC74ACT, MC74ACT240MELG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74ACT240MELG Details Description
Related parts for MC74ACT240MELG
JUNCTION SHELL 50POS MED GRAY datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER HDTV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 36W datasheet.pdf