ON Semiconductor MC74LVX138DR2G
MC74LVX138DR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC74LVX138DR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC DECODER 3-8 LINE ADV 16-SOIC
Datasheet Download
MC74LVX138DR2G.pdf
Availability of MC74LVX138DR2G
QUANTITY
MC74LVX138DR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC74LVX138DR2G
Internal Part NumberEIS-MC74LVX138DR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74LVX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDecoder/Demultiplexer
Circuit1 x 3:8
Independent Circuits1
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC74LVX138DR2G
Related LinksMC74LVX, MC74LVX138DR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC74LVX138DR2G Details Description
Related parts for MC74LVX138DR2G
SENSOR TEMPERATURE I2C 8DIP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf