Fairchild Semiconductor MC78L12ACPX
MC78L12ACPX picture photo
Mfg. Part Number
MC78L12ACPX
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
MC78L12ACPX.pdf
Availability of MC78L12ACPX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC78L12ACPX Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78L12ACPX
Internal Part NumberEIS-MC78L12ACPX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterials 08/Aug/2008
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78L12ACPX
Related LinksMC78L, MC78L12ACPX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MC78L12ACPX Details Description
Related parts for MC78L12ACPX
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG178 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf