ON Semiconductor MC78M15ABDTRK
MC78M15ABDTRK picture photo
Mfg. Part Number
MC78M15ABDTRK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK
Datasheet Download
MC78M15ABDTRK.pdf
Availability of MC78M15ABDTRK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC78M15ABDTRK Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78M15ABDTRK
Internal Part NumberEIS-MC78M15ABDTRK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78M15ABDTRK
Related LinksMC78M1, MC78M15ABDTRK Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC78M15ABDTRK Details Description
Related parts for MC78M15ABDTRK
CAP FEEDTHRU 10000PF 25V 1205 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 24AWG 2500' datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 1.12A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" TIN datasheet.pdf