Texas Instruments MC79L15CDE4
MC79L15CDE4 picture photo
Mfg. Part Number
MC79L15CDE4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
MC79L15CDE4.pdf
Availability of MC79L15CDE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC79L15CDE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC79L15CDE4
Internal Part NumberEIS-MC79L15CDE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyNegative Fixed
Voltage - Output-15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input-17.5 V ~ -30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC79L15CDE4
Related LinksMC79L, MC79L15CDE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
MC79L15CDE4 Details Description
Related parts for MC79L15CDE4
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf