NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC850DECVR50BUR2
MC850DECVR50BUR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC850DECVR50BUR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MC850DECVR50BUR2.pdf
Availability of MC850DECVR50BUR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC850DECVR50BUR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC850DECVR50BUR2
Internal Part NumberEIS-MC850DECVR50BUR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SCC, SDLC, SMC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC850DECVR50BUR2
MC850DECVR50BUR2 Details Description
Related parts for MC850DECVR50BUR2
BEAD CORE 220 OHM 200MA 0603 SMD datasheet.pdf
UPS TRUE ONLINE 1000VA 800W 6OUT datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
PIN IDLER PIVOT ARM datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf