NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC850DECZQ50BUR2
MC850DECZQ50BUR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC850DECZQ50BUR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MC850DECZQ50BUR2.pdf
Availability of MC850DECZQ50BUR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC850DECZQ50BUR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC850DECZQ50BUR2
Internal Part NumberEIS-MC850DECZQ50BUR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SCC, SDLC, SMC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC850DECZQ50BUR2
MC850DECZQ50BUR2 Details Description
Related parts for MC850DECZQ50BUR2
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.67K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf