NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DHX1250HE
MC8640DHX1250HE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DHX1250HE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DHX1250HE.pdf
Availability of MC8640DHX1250HE
QUANTITY
MC8640DHX1250HE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DHX1250HE
Internal Part NumberEIS-MC8640DHX1250HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DHX1250HE
MC8640DHX1250HE Details Description
Related parts for MC8640DHX1250HE
IC RAM 64BIT 27NS 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
ROCARD TOOLING KIT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HAN ACC. PG11 - 1/2" NPT ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.25W DO214AC datasheet.pdf