NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTHX1000HE
MC8640DTHX1000HE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTHX1000HE
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA
Datasheet Download
MC8640DTHX1000HE.pdf
Availability of MC8640DTHX1000HE
QUANTITY
MC8640DTHX1000HE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTHX1000HE
Internal Part NumberEIS-MC8640DTHX1000HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTHX1000HE
MC8640DTHX1000HE Details Description
Related parts for MC8640DTHX1000HE
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
SCR CC 2SCR 1600V 70A ADD-A-PAK datasheet.pdf
DSUB CABL-AFU25K/ AE25M / X datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
HARFLEX STR 9.05MM 16P PL1 S-PEG datasheet.pdf