NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTHX1067NE
MC8640DTHX1067NE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTHX1067NE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DTHX1067NE.pdf
Availability of MC8640DTHX1067NE
QUANTITY
MC8640DTHX1067NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTHX1067NE
Internal Part NumberEIS-MC8640DTHX1067NE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTHX1067NE
MC8640DTHX1067NE Details Description
Related parts for MC8640DTHX1067NE
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 8.64K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 8 POS MALE 20M CAT5E datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 3/4 NAT 50' datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf