| Internal Part Number | EIS-MC8640DTVJ1067NE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Series | MPC86xx | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | PowerPC e600 | |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core, 32-Bit | |
| Speed | 1.067GHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (4) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |