NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DVU1250HE
MC8640DVU1250HE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DVU1250HE
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DVU1250HE.pdf
Availability of MC8640DVU1250HE
QUANTITY
MC8640DVU1250HE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DVU1250HE
Internal Part NumberEIS-MC8640DVU1250HE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC8641/8640 Migration 01/Jul/2014
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case1023-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package1023-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DVU1250HE
MC8640DVU1250HE Details Description
Related parts for MC8640DVU1250HE
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
PARALLEL IO CABLE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
NEO 5.0MM LOW 2LVL BLCK S89 STY2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf