NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC88915TFN160
MC88915TFN160 picture photo
Mfg. Part Number
MC88915TFN160
Brief Description
IC DRIVER CLK PLL 160MHZ 28-PLCC
Datasheet Download
MC88915TFN160.pdf
Availability of MC88915TFN160
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC88915TFN160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC88915TFN160
Internal Part NumberEIS-MC88915TFN160
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Series-
PackagingTube
TypeClock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
PLLYes
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output3:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max160MHz
Divider/MultiplierYes/Yes
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (12.45x12.45)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC88915TFN160
MC88915TFN160 Details Description
Related parts for MC88915TFN160
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.2A IPAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A D2PAK datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 24SKT STR PCB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UM 28 X 20 SPECIAL YELLOW UNIV datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W datasheet.pdf