NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC88915TFN70
MC88915TFN70 picture photo
Mfg. Part Number
MC88915TFN70
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC
Datasheet Download
MC88915TFN70.pdf
Availability of MC88915TFN70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC88915TFN70 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC88915TFN70
Internal Part NumberEIS-MC88915TFN70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
TypeClock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
PLLYes
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output3:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max70MHz
Divider/MultiplierYes/Yes
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (12.45x12.45)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC88915TFN70
MC88915TFN70 Details Description
Related parts for MC88915TFN70
EVAL BOARD DUAL OPAMP 8-SOIC SMT datasheet.pdf
PALM GRIP TOOL W/O SLIDES datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
DIODE SBR 40V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 140MA 2.4 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ST-7ES1N8A8K04S datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM datasheet.pdf