NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S08AC60MPUE
MC9S08AC60MPUE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S08AC60MPUE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
MC9S08AC60MPUE.pdf
Availability of MC9S08AC60MPUE
QUANTITY
MC9S08AC60MPUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S08AC60MPUE
Internal Part NumberEIS-MC9S08AC60MPUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Polyimide Removal 09/Jul/2013
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesS08
PackagingTray
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size60KB (60K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S08AC60MPUE
MC9S08AC60MPUE Details Description
Related parts for MC9S08AC60MPUE
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.060" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 26POS T/H 30GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
STARTER KIT CHIPKIT 32BIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf