NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12A128CPVE
MC9S12A128CPVE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12A128CPVE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12A128CPVE.pdf
Availability of MC9S12A128CPVE
QUANTITY
MC9S12A128CPVE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12A128CPVE
Internal Part NumberEIS-MC9S12A128CPVE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12A128CPVE
MC9S12A128CPVE Details Description
Related parts for MC9S12A128CPVE
IC USB ADJ LDO 5V HP 14-HTSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
RACK WALL MOUNT 75.25" X 19" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 31 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf