NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12A256BCPV
MC9S12A256BCPV picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12A256BCPV
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12A256BCPV.pdf
Availability of MC9S12A256BCPV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12A256BCPV Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12A256BCPV
Internal Part NumberEIS-MC9S12A256BCPV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package60
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12A256BCPV
MC9S12A256BCPV Details Description
Related parts for MC9S12A256BCPV
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT 2DIGIT HER CA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.7A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.48K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
SCR 1200V 80A TO-65 datasheet.pdf