NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12DJ64CFUE
MC9S12DJ64CFUE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12DJ64CFUE
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MC9S12DJ64CFUE.pdf
Availability of MC9S12DJ64CFUE
QUANTITY
MC9S12DJ64CFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12DJ64CFUE
Internal Part NumberEIS-MC9S12DJ64CFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Standard Package420
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SPI
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12DJ64CFUE
MC9S12DJ64CFUE Details Description
Related parts for MC9S12DJ64CFUE
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LEAD PLUG BANA RETRACT BLK 48" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC MINI-BALLAST CTLR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 700V TO-94 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.3A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf