NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XDT256MAG
MC9S12XDT256MAG picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XDT256MAG
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MC9S12XDT256MAG.pdf
Availability of MC9S12XDT256MAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12XDT256MAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XDT256MAG
Internal Part NumberEIS-MC9S12XDT256MAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2013
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Standard Package300
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O119
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XDT256MAG
MC9S12XDT256MAG Details Description
Related parts for MC9S12XDT256MAG
CONN PIN SPRING-LOAD .335 20GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT SRL INP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf