NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XEG128CALR
MC9S12XEG128CALR picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XEG128CALR
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12XEG128CALR.pdf
Availability of MC9S12XEG128CALR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12XEG128CALR Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XEG128CALR
Internal Part NumberEIS-MC9S12XEG128CALR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
SeriesHCS12X
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorHCS12X
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XEG128CALR
MC9S12XEG128CALR Details Description
Related parts for MC9S12XEG128CALR
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PC CARD CONTROLLER 257-BGA datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf