NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XEP100CAG
MC9S12XEP100CAG picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XEP100CAG
Brief Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MC9S12XEP100CAG.pdf
Availability of MC9S12XEP100CAG
QUANTITY
MC9S12XEP100CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XEP100CAG
Internal Part NumberEIS-MC9S12XEP100CAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS912XEP Copper Wire 03/Sep/2013
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 04/Jun/2013
Standard Package300
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O119
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XEP100CAG
MC9S12XEP100CAG Details Description
Related parts for MC9S12XEP100CAG
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 720MA 750 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BUILD DIAG THERMAL IMAGER 60HZ datasheet.pdf
TERM SPLICE LONG BAR datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf