NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XEP100MAL
MC9S12XEP100MAL picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XEP100MAL
Brief Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12XEP100MAL.pdf
Availability of MC9S12XEP100MAL
QUANTITY
MC9S12XEP100MAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XEP100MAL
Internal Part NumberEIS-MC9S12XEP100MAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationS912XEP Copper Wire 03/Sep/2013
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 04/Jun/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O91
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XEP100MAL
MC9S12XEP100MAL Details Description
Related parts for MC9S12XEP100MAL
RES ARRAY 2 RES 820K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:2CT 40UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 51C S 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAK TYPE III 10A MID R datasheet.pdf