NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XEP768MAG
MC9S12XEP768MAG picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XEP768MAG
Brief Description
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MC9S12XEP768MAG.pdf
Availability of MC9S12XEP768MAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC9S12XEP768MAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XEP768MAG
Internal Part NumberEIS-MC9S12XEP768MAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 04/Jun/2013
Standard Package60
Core Size16-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O119
Program Memory Size768KB (768K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.72 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XEP768MAG
MC9S12XEP768MAG Details Description
Related parts for MC9S12XEP768MAG
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 4V 1206 datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 20W TO272-16GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
HARDWARE KIT CM45A65 SERIES datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 19POS datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 4X5 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf