NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12XHZ512CAL
MC9S12XHZ512CAL picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12XHZ512CAL
Brief Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP
Datasheet Download
MC9S12XHZ512CAL.pdf
Availability of MC9S12XHZ512CAL
QUANTITY
MC9S12XHZ512CAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12XHZ512CAL
Internal Part NumberEIS-MC9S12XHZ512CAL
PCN Design/SpecificationCopper Wirebond Material 09/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x8/10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case112-LQFP
Supplier Device Package112-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12XHZ512CAL
MC9S12XHZ512CAL Details Description
Related parts for MC9S12XHZ512CAL
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
BATT NICAD C SIZE R TYPE W/TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/15 MC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf