Vishay/BCcomponents MCA12060D1021BP500
MCA12060D1021BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1021BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1021BP500.pdf
Availability of MCA12060D1021BP500
QUANTITY
MCA12060D1021BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1021BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1021BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1021BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1021BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1021BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1021BP500
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTR/DIVIDER BIN OSC 16SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 5/5V OUT datasheet.pdf
SITE LICENSE XAUI 10GB ECP2M datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X1MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 16MM datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf