Vishay/BCcomponents MCA12060D1151BP100
MCA12060D1151BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1151BP100
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1151BP100.pdf
Availability of MCA12060D1151BP100
QUANTITY
MCA12060D1151BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1151BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1151BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)