Vishay/BCcomponents MCA12060D1241BP100
MCA12060D1241BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1241BP100
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1241BP100.pdf
Availability of MCA12060D1241BP100
QUANTITY
MCA12060D1241BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1241BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1241BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1241BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1241BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1241BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1241BP100
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC MELF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
SL HDR .120 VERT HT TIN 11CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf