Vishay/BCcomponents MCA12060D1271BP100
MCA12060D1271BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1271BP100
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1271BP100.pdf
Availability of MCA12060D1271BP100
QUANTITY
MCA12060D1271BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1271BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1271BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1271BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1271BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1271BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1271BP100
MOD PWR INLET FHLDR PCB 1.5-2PNL datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FILTER 8-UMAX datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ MULTICHAN datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.645A 135 MOHM datasheet.pdf