Vishay/BCcomponents MCA12060D1400BP500
MCA12060D1400BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1400BP500
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1400BP500.pdf
Availability of MCA12060D1400BP500
QUANTITY
MCA12060D1400BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1400BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1400BP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1400BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1400BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1400BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1400BP500
CONN HEADER VERT 4POS .100 TIN datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016Y/X 5" datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16DIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7POS SLD CUP datasheet.pdf
COUPLER 3DB 180DEG 6GHZ-18GHZ datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf