Vishay/BCcomponents MCA12060D1502BP500
MCA12060D1502BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1502BP500
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1502BP500.pdf
Availability of MCA12060D1502BP500
QUANTITY
MCA12060D1502BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1502BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1502BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1502BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1502BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1502BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1502BP500
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SCREW TERMINAL CONNECTOR datasheet.pdf
SLA 24/90 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf