Vishay/BCcomponents MCA12060D1602BP100
MCA12060D1602BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1602BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1602BP100.pdf
Availability of MCA12060D1602BP100
QUANTITY
MCA12060D1602BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1602BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1602BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1602BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1602BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1602BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1602BP100
IDC CABLE - MPD34K/MC34M/MPD34K datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9/16" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH 10 POS ROT datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
508 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 24-24AWG DF65 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf