Vishay/BCcomponents MCA12060D1602BP100
MCA12060D1602BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1602BP100
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1602BP100.pdf
Availability of MCA12060D1602BP100
QUANTITY
MCA12060D1602BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1602BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1602BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1602BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1602BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1602BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1602BP100
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .050" SMD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 25X4' datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TM3336K6R3BEBA datasheet.pdf
IPASS VERTASSY 26CKT PLT 2 279TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf