Vishay/BCcomponents MCA12060D1800BP100
MCA12060D1800BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1800BP100
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1800BP100.pdf
Availability of MCA12060D1800BP100
QUANTITY
MCA12060D1800BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1800BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1800BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1800BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1800BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1800BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1800BP100
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC RCVR DGTL AUD 24VSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 143 I/O 196CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FILTER CER BANDPASS 5.37GHZ SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FUSE LK X 10.0A RB 23" datasheet.pdf