Vishay/BCcomponents MCA12060D1800BP500
MCA12060D1800BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1800BP500
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1800BP500.pdf
Availability of MCA12060D1800BP500
QUANTITY
MCA12060D1800BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1800BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1800BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1800BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1800BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1800BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1800BP500
ROUND SPACER #8 NYLON 1/8" datasheet.pdf
IC DRIVER H-BRIDGE 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 2MHZ 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf