Vishay/BCcomponents MCA12060D1802BP100
MCA12060D1802BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1802BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1802BP100.pdf
Availability of MCA12060D1802BP100
QUANTITY
MCA12060D1802BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1802BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1802BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1802BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1802BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1802BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1802BP100
HOLDER TEST LEAD RG59/108 WIRE datasheet.pdf
RES 0.06 OHM 4.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 100MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf