Vishay/BCcomponents MCA12060D1911BP100
MCA12060D1911BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1911BP100
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1911BP100.pdf
Availability of MCA12060D1911BP100
QUANTITY
MCA12060D1911BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1911BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1911BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1911BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1911BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1911BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1911BP100
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFF15G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 500A LP4 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf