Vishay/BCcomponents MCA12060D1961BP500
MCA12060D1961BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1961BP500
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1961BP500.pdf
Availability of MCA12060D1961BP500
QUANTITY
MCA12060D1961BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1961BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1961BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1961BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1961BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1961BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1961BP500
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD123F datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 400mA Backlight, Lighting 64-QFN (9x9) datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC EQUALIZER HD ADAPT CBL 16QFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf