Vishay/BCcomponents MCA12060D2102BP100
MCA12060D2102BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D2102BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D2102BP100.pdf
Availability of MCA12060D2102BP100
QUANTITY
MCA12060D2102BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D2102BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D2102BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D2102BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D2102BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D2102BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D2102BP100
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf